Okulumuzun Kurucuları Hakkında: Biz kimiz?

Okul kurma düşüncesi nasıl doğdu:

2005 yılında iki kardeşin (Esra A. Akalın, A. Çağrı Danacı) Acıbadem’de başlattığı ortaklık, 2008 yılında aileye katılan yeni ortak (Özgün T. Danacı) ile Ataşehir’de perçinleşti.

Eğitimini aldığımız iktisat, sosyoloji ve hukuk branşlarında bir süre çalıştıktan sonra, çocuklara olan sevgimize dayanarak bu önemli göreve kalkıştık. Bir bireyin kolay yetişmediğini, yetişme sürecinde birçok önemli etken olduğunu ve bu etkenlerin çoğunun çocuğa yedi yaşına kadar verilebildiğini düşünürsek aslında çok önemli ve ciddi bir işe el attık. Oluşturduğumuz uzman ve deneyimli ekip sayesinde çok kısa zamanda bulunduğumuz bölgede tanınır hale geldik.

Çalışma saatlerimiz her ne kadar sabah 7 - akşam 7 olsa da, kendi işimize, bir de çocuk odaklı bir iş olduğu için, ayırdığımız zaman neredeyse günün tamamı. Bu işi sevmek ve istemek başarı için gerekli.

Amacımız, kendi kararlarını verebilen, doğru ve yanlışı ayırt edebilen, özgüvenli, mantıklı ve insancıl bireyler yetiştirmek. Tabi ki bu sadece anaokulları ile olmuyor; diğer üst eğitim okullarının da payı büyük, çocukların büyüme döneminde ve eğitimlerinde herkesin üzerine düşeni layıkıyla yapması gerektiği düşünüyoruz.

 

Zürafa nasıl bir yer?

Ailenin ve çocuğun kendini güvende hissedebileceği bir yer. Okul kavramının verdiği otorite, disiplin, ceza, zorunluluk, baskı gibi kavramlar burada yok. Zürafa’da “çocuk” değil, "birey" kavramı mevcut. Küçük bireyler yapılması gerekenleri, sorumlulukları deneyim edinerek fark edip öğreniyor. Aynı zamanda çocuğun burada gülmesi, mutlu olması da eğitim kadar önemli. Bütün bu bahsedilen ve daha birçok kavram bizim eğitim sistemimiz içinde. Çocuğun ihtiyaçlarından tutun da sorunlarına, mutluluğuna, sorumluluklarına kadar her şey bizim ilgi alanımız. Eğitim, insanın yaşamı boyunca, doğumundan ölümüne kadar devam eder. Burada amaç öğrenmeyi sevdirmek, neyi nasıl öğreneceğini göstermek ve öğrendiklerini hayatı boyunca uygulayabilmesini sağlamaktır.